Tetik Nokta (Trigger Point)

Tetik Nokta (Trigger Point)

Miyofasiyal tetik noktası, kaslarda  gergin bir bantta ,aşırı duyarlı, palpe edilebilen bir nodül ile ilişkili olan aşırı irrite olabilen bir nokta olarak tanımlanır .Tetik noktaları travma, yaralanma, iltihaplanma veya diğer faktörler nedeniyle gelişebilir. Tetik noktası, istirahatte de ağrılı olabilir (buna aktif tetik noktası denir). Gizli bir tetik noktası ise spontan ağrıya neden olmaz, ancak kişinin o bölgedeki hareket açıklığını sınırlayabilir veya kas zayıflığına neden olabilir. Boyun ve omuz kaslarının içindeki tetik noktalar kendiliğinden omuz  ağrısına neden olabilir.

Tetik noktası prosedüründe,  hassasiyet olan kasta hastanın tetik noktasına küçük bir iğne sokularak anestezik ilaç kas içine enjekte edilir. Böylelikle kası çevreleyen sinirlerdeki ağrı resep törleri  bloke edilerek beyne gönderilen ağrı sinyalleri azaltılır. Steroid ilaç kullanılıyorsa, sinirlerin etrafındaki dokunun iltihaplanmasını ve şişmesini azaltır, bu da ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.  

İlaçsız iğne mekanik olarak bağımsız faydalar bile sağlayabilir. İğne kas lifini ayırır, gevşetir ve uzatarak daha fazla ağrı kesici sağlar. Bu yaklaşıma “kuru iğneleme” adı verilir ve anestezik ilaca alerjisi olan hastalarda kullanılabilir.  Omuz ağrısı tedavisinde  periferik sinir bloklar ve eklem enjeksiyonları ile birlikte tetik noktası enjeksiyonları gerçekleştirilir.