Lomber (BEL) Sempatik Sinir Bloğu

Lomber sempatik bloğu, kompleks bölgesel ağrı sendromu, refleks sempatik distrofi, damar yetersizliği ve zona gibi durumların neden olduğu kronik bacak ve ayak ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilecek bir blok çeşididir. İlaçlar sempatik sinirler olarak adlandırılan  omurganın her iki tarafında bulunan  bir gangliyon zincirine uygulanır. Amaç, normal aktivitelere ve fizik tedaviye devam edebilmeniz için ağrıyı azaltmaktır.

Sempatik sinirler, “savaş ya da kaç” olarak tepkimizi kontrol eden otonom sinir sisteminin bir parçasıdır .  Kalp atış hızını, terlemeyi ve kan basıncıyı artırırken perifere  giden  kan akımını azaltırlar. Bazen bu sinirler bir yaralanmadan sonra ağrı iletmeye başlayabilirler. 

Bu minimal invaziv işlem sırasında, bir lokal anestezik madde (lidokain veya bupivakain) ve kortikosteroid (betametazon, triamsinolon veya deksametazon)   bu bel bölgesindeki sempatik sinirlere enjekte edilebilir. İlaçlar L2, L3 ve L4 omurlarına bitişik  olan sempatik  sinir gangliyonlarına  uygulanır. Lomber sempatik bloğu tanısal ve tedavi edici olabilir

   Aşağıdaki  kronik ağrılardan birisi  varsa sempatik  sinir bloğundan yararlanabilirsiniz:

  1. Kompleks bölgesel ağrı sendromu Tip 1 (Refleks sempatik distrofi)
  2. Kompleks bölgesel ağrı sendromu Tip 2 
  3. Bacaklardaki  damar tıkanıklığından kaynaklanan iskemik ağrı
  4. Hayalet uzuv ağrısı (Fantom sendromu)
  5. Bacaklarda herpes zoster enfeksiyonu (Zona)
  6. Bacaklarda ağrılı diyabetik nöropati (ilaçlarla rahatlamaz ise)

Öncelikle , enjeksiyonuzda  en iyi yaklaşımı planlamak için tıbbi geçmişiniz ve görüntülemeniz gözden geçirilecektir. Kan sulandırıcı  ilaç (warfarin, rivaroxaban vb.) kullanan hastaların işlemden birkaç gün önce almayı bırakmaları gerekebilir. Enfeksiyon, gebelik  veya kanama probleminiz varsa işlem yapılmamalıdır. Glokomlu, diabetli, ve hipertansiyon hastalığı olan hastaların işlem sonrası yakın takibi önemlidir.

Enjeksiyon genellikle floroskopi eşliğinde  yapılan günübirlik bir işlemdir.Hasta işlem biittikten 3 saat sonra taburcu edilir. Hasta   floroskopi (X-ray) masasına yüzüstü uzandıktan sonra  midazolam gibi düşük dozda sakinleştirici ilaç verilir. Bel bölgesi antiseptik solüsyonla temizlendikten sonra  cildi uyuşturmak için lokal anestezik enjekte edilir. Floroskop, hekimin iğne hareketini bir monitörde gerçek zamanlı olarak izlemesini sağlar .İşlemde  floroskopik (x-ışını) rehberliği  altında iğne lomber sempatik gangliyona doğru yönlendirilir. İğnenin doğru yerleşimde olduğunu sağlamak için kontrast boya enjekte edilir. İğnenin doğru yerleşimi konfirme edildikten sonra , ilaç enjekte edilir, iğne çıkarılarak işlem sonlandırılmış olur.

İşlemden sonra etkilenen bacakta sıcaklık veya dolgunluk  hissedebirsiniz. Ayrıca uzuvda geçici bir uyuşma veya zayıflık  kuvvet kaybı olabilir . Rahatça  yürüyebildiğinizde taburcu olabilirsiniz.

Bel sempatik sinir bloğu , en az komplikasyon riski olan nispeten güvenli bir işlemdir. Bel sempatik bloğunun riskleri arasında kanama, enfeksiyon, alerjik reaksiyon, sinir hasarı, felç, kan basıncında düşüş, anestezik toksisite, hematüri (idrarda kan), uyuşma, halsizlik gibi yan etkileri bulunur.

Birçok hasta işlemden yarar görür. Genellikle, hastalarda uzun süreli sonuçlar elde etmek için birkaç  kez lomber sempatik bloğu gerekebilir. İşlemlerin zamanlaması tedavi sonuçlarına göre belirlenir.