Quadratus Lumborum Sendromu

Quadratus Lumborum Sendromu

Quadratus lumborum ağrısı, omurganın her iki tarafında bel bölgesinin derinliklerinde bulunan kastaki rahatsızlıktan kaynaklanır. Quadratus lumborum kası pelvisten başlar ve en alt kaburgaya kadar uzanır. Bir kişi dik durduğunda pelvisin stabilizasyonunda önemli bir rol oynar. Ayrıca nefes alırken omurgayı desteklemeye yardımcı olur. Quadratus lumborum kası, bel ağrısının birincil kaynaklarından biridir.

Semptomlar

Quadratus lumborum ağrısı günlük aktiviteleri sınırlayabilir. Quadratus lumborum ağrı belirtileri bel bölgesinde gerginlik ve rahatsızlığı içerir. Ağrının türü ve şiddeti değişebilir. Bel ağrısı genellikle derin  bir ağrı olarak tanımlanır, ancak nedene bağlı olarak keskin ve akut olarak da hissedilebilir. Rahatsızlık genellikle istirahatte ortaya çıksa da, hareket ile daha da kötüleşebilir. Yatmak, yürümek, ayakta durmak ve yuvarlanmak ağrıyı şiddetlendirebilir. Hapşırma veya öksürme sırasında keskin ağrı da hissedilebilir. Quadratus lumborum ağrısı, yürüme ve oturma gibi günlük aktivitelere bile müdahale edebilir.

Quadratus lumborum ağrısı  kronikleşebilir. Uzun süreli ağrı genellikle bir kişinin yaşam kalitesini ve refahını bozar ve aynı zamanda fiziksel olarak etkiler. Kronik  bel ağrısı olan kişilerin kronik ağrı olmayanlara göre anksiyete ve depresyon yaşama olasılığı daha yüksektir.

Ayrıca, vücudun bir kısmı ağrıya neden oluyorsa, diğer bölgeler ağrılı bölgeyi desteklemeye çalışır. Örneğin, quadratus lumborum sıkı ve acı vericiyse, kişinin vücut postürünü değiştirerek bükülmeye başladığını  veya yürümesini değiştirmesine neden olabildiğini görebiliriz. Bu değişen postür kalça gibi, vücudun diğer diğer kısımlarına ek bir yük yerleştirerek  ağrıyı daha da artırabilir.

Quadratus lumborum ağrısı ciddiyetine göre değişir. Ağrı, özellikle semptomlar ilk başladığında erken tedavi edilirse, genellikle başarılı bir şekilde yönetilebilir  .Bazı durumlar da kasları iyileştirmek için uzun bir süreç gerekebilir. Bununla birlikte, tedavilerin bir kombinasyonunu kullanmak çoğu insan için semptomlarda bir iyileşmeye yol açar.

Quadratus lumborum sendromunda tetik noktaları bulunmaktadır. Tetik nokta, uyarıldığında veya basıldığında ağrıyan, kas veya bağ dokusundaki hassas bir bölgedir. Tetik noktaları genellikle küçük düğümler olarak da tanımlanır. Bir tetik noktasına basıldığında, aynı zamanda yönlendirilmiş veya yayılan ağrıya da neden olabilir. Yayılan ağrı, hassas noktaya basıldığında  vücudun farklı bir bölgesinde  daha fazla hissedilen rahatsızlıktır. Quadratus lumborum tetik noktaları  sırtın alt bölgesinde , pelvis ve kalçalarda ağrıya neden olabilir.

                                           

Nedenler

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere quadratus lumborum ağrısının birkaç potansiyel nedeni vardır: 

 • Çok uzun süre oturmak: Uzun süre oturmak, quadratus lumborum kasının sürekli kasılmasına  neden olur. Sürekli kasılma kas yorgunluğuna neden olabilir. Kaslara kan akışı azalırsa, sert ve ağrılı hale gelebilir.
 • Kötü duruş: Ayakta dururken veya otururken kötü duruş, quadratus lumborum’a ek bir yük getirebilir ve ağrıya neden olabilir. Sarkma, bir tarafa yaslanma veya sırt desteği olmadan oturma, kasın ağrılı ve gergin olmasına neden olabilir.
 • Zayıf kaslar: Quadratus lumborum’u çevreleyen kaslar zayıfsa, diğer kasların gerekenden daha fazla çalışmasına neden olabilir. Sırt ve pelvik bölgedeki diğer kaslar zayıf olduğunda, quadratus lumborum vücudu desteklemek için daha fazla çalışmak zorundadır. Sonunda, quadratus lumborum kasları  gergin hale gelebilir.
 • Eşit olmayan bacak uzunluğu: Düzensiz bacak uzunluğu, quadratus lumborum da dahil olmak üzere vücudun çeşitli kaslarına ek bir yük getirebilir. Bir bacak diğerinden daha kısa ise, pelvis daha uzun bacağın yanında daha yüksek olabilir. Pelvisin eğilmesi, kasları zorlayabilen quadratus lumborum’un kısalmasına da yol açabilir.
 • Travma: Herhangi bir kas gibi, quadratus lumborum da yaralanabilir. Bir araba kazası veya spor yaralanmasından kaynaklanan kas travması quadratus lumborum ağrısına neden olabilir. Yanlış şekilde yapılan yaygın günlük aktiviteler de yaralanmaya neden olabilir. Örneğin, ağır nesnelerin garip veya yanlış kaldırılması quadratus lumborum’u zorlayabilir.

                                                 

Tedavi

Çeşitli tedaviler quadratus lumborum ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, evde tedavi etkili olabilir. Diğer durumlarda, rahatsızlığı azaltmak için evde bakım ve tıbbi tedavilerin bir kombinasyonu gerekebilir.

Ağrının şiddetine bağlı olarak, aşağıdaki tedaviler yardımcı olabilir: 

 • Yoga: Quadratus lumborum ağrısını azaltmada yardımcı olabilecek bir dizi hareketleri içerir. Fiziksel fonksiyonun iyileştirilmesiyle birlikte, yoga devam eden sırt ağrısı olan kişilerde zihinsel refahı da artırabilir.
 • İlaçlar: Kas gevşeticiler ve ağrı kesici ilaçlar gibi ilaçlar quadratus lumborum ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir..
 • Tetik noktası enjeksiyonları: Bir tetik noktası enjeksiyonu, hassasiyeti azaltmak için ilacın doğrudan tetik noktasına  ultrasonografi eşliğinde uygulanmasını içerir. Enjeksiyon, bölgeyi uyuşturan bir anestezik olabilir. Bazı durumlarda, inflamasyonu azaltmak için bir steroid enjekte edilir. Tetik noktası enjeksiyonları kas spazmı ve quadratus lumborum ağrısını azaltmak için etkili olabilir.
 • Masaj terapisi: Masaj terapisi quadratus lumborum ağrısını tedavi etmek için yararlı olabilir. Masaj kas gerginliğini azaltabilir ve bölgeye kan akışını artırabilir.
 • Isı veya buz: Bölgeye buz uygulamak iltihaplanmayı azaltabilir ve ısı kan akışını artırabilir ve ağrıyı azaltabilir. Bir kişi sırt ağrısını hafifletmek için ısı ve buz paketleri arasında geçiş yapmayı deneyebilir. Sıcak bir banyo da yardımcı olabilir.

Önlem

Bazı basit adımları takip etmek ağrıyı önleyebilir veya ağrı gelişirse rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir .Bir kişinin yaşadığı herhangi bir acıyla başa çıkmak için takip edebileceği adımlar şunlardır:

               

 • Otururken ve ayakta dururken iyi duruş uygulamak 
 • Otururken bel desteği yastığı kullanma
 • Nesneleri kaldırırken  beli bükerek değil dizleri bükerek  kaldırmak
 • Sağlıklı bir kiloyu korumak
 • Sertliği önlemek için uzun süre otururken sık sık ara  vermek
 • Sadece bir tarafta uyumaktan kaçınmak