Psoas Sendromu

Psoas sendromu,  bel bölgesindeki  psoas kasının  gergin veya spazm olduğunda ortaya çıkan nadir ve sıklıkla yanlış teşhis edilen bir ağrılı durumudur. Psoas kası lomber omurgayı kalça eklemine bağlar. Alt omurgadan ve pelvisden bacağa kadar uzanan çok uzun bir kastır. Yürürken psoas kası kullanılmaktadır. Psoas kasının işi  kalça eklemini esnetmek ve üst bacağı vücuda doğru kaldırmaktır.

                          

Psoas sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Psoas sendromu birçok semptomun oluşmasına neden olur. Birçoğu oldukça geneldir ve diğer koşullarla ilgili olabilir. Psoas sendromunun sıklıkla yanlış teşhis edilmesinin nedenlerinden biri de budur. Psoas sendromunun belirtileri şunlardır:

  • Bel ağrısı
  • Otururken veya oturma pozisyonundan kalkarken ağrı
  • Tamamen dik durmaya çalıştığınızda ağrı
  • Kalça, kasık veya pelviste ağrı
  • Bacağından aşağı yayılan ağrı
  • Yürürken topallama 

Eğer bu belirtiler varsa, doktorunuza görünmek önemlidir. Bu semptomlardan bazıları diğer, daha ciddi tıbbi durumları gösterebilir ve doktorunuz psoas sendromunu teşhis etmeden önce bunları araştırmak ve ekarte etmek isteyebilir.

        

Psoas ön tarafta, bu yüzden sırt ağrısına nasıl neden olabilir?

Psoas, lomber omurganın faset eklemlerine bağlanır. Psoas kasınız gerginse, faset eklemlerinize baskı yapabilir, alt omurganızda kesme kuvvetleri oluşturabilir ve alt diskleri zorlayabilir. Gergin bir psoas kası duruşunuzu değiştirebilir, bu da pelvisinizi etkileyebilir ve sakroiliak ekleminizde ağrıya neden olabilir.

                    

Psoas Sendromuna Neden Olan Nedir?

Psoas disfonksiyonu, kronik bel veya kalça problemlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Omurganız stabil değilse, vücudunuz sizi sabit tutmak için psoas gibi diğer kasları zorlamaya başlar. Bu psoas kasınızı aşırı zorlayabilir. Spor sırasında kasları zorlarsanız Psoas sendromu da ortaya çıkabilir.

Psoas sendromu birçok kişiyi etkileyebilir, ancak büyük olasılıkla sporcular ve koşucular için bir sorun olacaktır. Atlama gibi yüksek enerjili, yüksek etkili aktivitelerde psoas sendromunu tetikleyebilir

                       

Psoas sendromu nasıl teşhis edilir?

Tanı genellikle doktorunuz semptomlarınızı dinlediğinde ve omurga, kalça ve bacaklarınızı incelediğinde klinik olarak yapılır. Tanı görüntüleme çalışmaları ile doğrulanabilir. Doktorunuz daha endişe verici durumları dışlamak için başka testler isteyebilir.

                      

Psoas Sendromunu Nasıl Tedavi Edersiniz?

Psoas sendromu genellikle masaj, ultrason ve fizyoterapi ile tedavi edilir. Fizyoterapistiniz genellikle omurganızı, kalçalarınızı ve psoas kaslarınızı manipüle eder ve gerer. Psoas kasınızı germek ve güçlendirmek için evde düzenli egzersiz yapmanız gerekebilir. Psoas spazmının altta yatan nedeni de ele alınmalıdır. Psoas’ı aşırı kullanmayı bırakmak için dengeleyici kaslarınızı (transversus abdominis ve pelvik taban) yeniden eğitmeniz gerekir. Fizyoterapistiniz size omurga  stabilize edici kaslarınızı nasıl daha iyi geliştirebileceğinizi öğretebilir .

Fizyoterapi, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar fayda etmiyorsa inatçı psoas kasları için ultrasonografi eşliğinde  psoas  enjeksiyonu uygulanabilir. Doğru tanı, tedavi ve bir egzersiz programına bağlılık ile, çoğu insan tam bir hareket yelpazesini yeniden kazanır ve normal aktivitelerine geri döner.