Genicular Sinir Bloğu ve Ablasyonu

Genicular Sinir Bloğu ve Ablasyonu

Diz, vücudun ağırlık taşıyan ana eklemlerinden birisi olduğundan , hayatımız boyunca çok fazla aşınma ve yıpranmaya maruz kalır. Yaralanmalar, hastalıklar ve yaşlanmanın etkileri sonucunda  ortaya çıkan durum  önemli diz ağrısına neden olur.

Kronik diz ağrısı çeken herkes bunun iş hayatı , zindelik ve günlük işler üzerinde ne kadar büyük bir etkisi olduğunu bilir. İleri derecede diz artriti olan kişilerde ağrı, otururken veya uzanırken bile genellikle devam eder.

Diz ekleminde osteoartrit ilerledikçe ağrı ve diz sertliği dayanılmaz hale gelebilir. Kilo kaybı gibi yaşam tarzı değişiklikleri başlangıçta rahatlama sağlayabilir, ancak artrit ilerledikçe ağrı her zaman geri döner. Bu durumda  en sonunda ilaç tedavisi  gibi geleneksel tedavilere yanıt vermeyebilir duruma da gelir. Bu noktada, birçok hasta diz protezi yaptırmak zorunda kalır.

Bununla birlikte, birçok hasta   çoklu hastalıkları veya ameliyat olmayı istememeleri  nedeniyle  genicular sinir bloğu ve  ablasyonu gibi daha yeni ve gelişmiş cerrahi olmayan tedavi seçeneklerini seçebiliyorlar.

Genicular sinir bloğu ve ablasyonu kronik diz ağrısı çeken hastalarda bu bölgenin ağrı duyusunu taşıyan sinirleri bloke ederek  diz ağrısının hafifletilmesi ve aynı zamanda işlevselliğinin  kısmen de olsa geri  kazandırılması için yapılan bir işlemdir.

Diz eklemi; femoral,  peroneal, safen, tibial ve obturator sinirler dahil olmak üzere çeşitli sinirlerin eklem dalları tarafından innerve edilir. Diz ekleminin etrafındaki bu dallar genicular sinirler olarak bilinir.

Genicular Sinir Bloğu Kimlere Uygulanabilir

* Osteoartrite sekonder kronik diz ağrısı olan hastalar

* Başarısız diz protezi olan hastalar

* Diz protezi için uygun olmayan hastalar

* Ameliyattan kaçınmak isteyen hastalar

Bu işlemin kronik diz ağrısında faydalı olup olmayacağını anlamak için ilk önce  tanısal genicular sinir bloğu uygulanır. Bu enjeksiyonlar floroskopi eşliğinde hastanın genicular sinirinin superior lateral (SL), superior medial (SM) ve inferior medial (IM) dalların etrafına az miktarda lokal anestezi (1-2 ml)  lidokain veya bupivakain enjekte edilerek uygulanır. Bu işlemden sonra 24 saat içinde diz ağrısında en az %50 azalma varsa işlem başarılı olacak demektir  ve hastaya daha uzun süreli bir yanıt için genicular sinirlerin radyofrekans ablasyon tedavisi uygulanır .Bu işlemde aynı genicular sinir blokajı işlemi gibi olmasına rağmen burada genicular sinirler   daha uzun etki elde etmek için (8 ay-1 yıl)  lokal anestezik yerine  radyofrekans iğneleriyle bloke edilmektedirler.

Komplikasyonları son derece nadir olan  ve sedasyon altında uygulanan bu işlem  günübirliktir ve genellikle 10 ila 15 dakika sürer. Hastalar 2 saat dinlendirildikten sonra evlerine gönderilirler.