Epidural Steroid Enjeksiyonları

Epidural Steroid Enjeksiyonları (ESİ)

Epidural steroid enjeksiyonları (ESİ), sinir kökü sıkışmasının neden olduğu inflamasyon ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak için yapılan minimal invaziv bir işlemdir. Sinir kompresyonlarına fıtıklaşmış diskler, kemiksi çıkıntılar veya spinal stenoz neden olur. Buda radikülopati olarak adlandırılan sinir hattı   boyunca ağrı, uyuşma veya kuvvetsizlik  şeklindeki   belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Tedavi edilmezse bu  semptomlar günler hatta yıllar sürebilir. 

Epidural steroid enjeksiyonunun amacı, sinir kökü boyunca inflamasyonu azaltmaya yardımcı olarak semptomları tedavi etmektir. Epidural bölgeye uygulanan ilaç , triamsinolon, deksametazon gibi bir kortikosteroid ve lidokain gibi bir lokal anestezik  madde içerir. İlaç epidural boşluk adı verilen  omurga kemiği ve spinal sinirin  koruyucu tabakası arasındaki yağ dolu bölgeye enjekte edilir. Bu enjeksiyonlar ağrıyı azaltmak için yapılmaktadır. Böylelikle  normal aktivite ve fizik tedavi programı devam ettirilebilir. 

Epidural Steroid enjeksiyonları yapılan bölgeye veya uygulanma şekline  göre değişik şekilde sınıflandırılırlar. Epidural Steroidleri enjeksiyonun  yapıldıkları bölgeye  göre;

 • Boyun bölgesine  yapılırsa servikal epidural enjeksiyonlar 
 • Sırt bölgesine yapılırsa torasik epidural steroid enjeksiyonlar
 • Bel bölgesine yapılırsa  lomber epidural  steroid enjeksiyonlar
 • Kuyruk sokumu bölgesine yapılırsa  kaudal epidural steroid enjeksiyon şeklinde sınıflandırabiliriz

Enjeksiyonlar ayrıca epidural bölgeye ulaşma şekline görede sınıflandırılabilir;

 • İnterlaminar epidural steroid enjeksiyonunda   epidural bölgeye  laminalar arasından geçerek ulaşılıp enjeksiyon uygulanır. En yaygın kullanılanın  enjeksiyon şeklidir.
 • Transforaminal  epidural steroid enjeksiyonunda iğne  sinirin omurgadan çıktığı transforaminal denilen bölgedeki epidural bölgeye ulaşılarak  uygulanır. 

Neden yapılır ? 

Bu steroid enjeksiyonları  boyun, kol, sırt, bel ağrısı veya siyatik olan hastalarda kullanılır. Bu tedavinin ciddi inflamatuar durumları olanlar için yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Aşağıdaki koşullara sahip hastalar epidural steroid enjeksiyonları için adaylardır: 

 • Spinal stenoz (Kanal Darlığı): Spinal kanal ve sinir kök kanalının daralması
 • Spondilolistezis (Bel Kayması): Omurlar arasında  kayma oluşursa , sinir köklerini sıkıştırarak ağrıya neden olur.
 • Fıtıklaşmış Disk: Diskin içindeki malzeme kıkırdağın zayıf bir bölgesinden çıkıntı yapabilir veya yırtılabilir ve spinal sinir ile temas edebilir. 
 • Dejeneratif disk: Disk alanının çökmesine veya kemiksi çıkıntıların büyümesine neden olan bir vertebral diskin parçalanması veya yaşlanması. 
 • Siyatik: Ağrının kalçalara ve bacaklara girmesine neden olan sinirlerin sıkışmasıdır. 

Prosedürü gerçekleştirecek olan doktor, enjeksiyonlar için en iyi yaklaşımı planlamak için tıbbi geçmişinizi ve önceki görüntüleme çalışmalarınızı gözden geçirir. Kan inceltici ilaçlar alan hastalar (Coumadin, Plavix, vb.)  işlemden birkaç gün önce almayı bırakmanız gerekir. Kan testleri yapılarak pıhtılaşma veya enfeksiyon kontrolleri yapılır. Ayrıca işleme 4-5 saatlik açlıkla gelmeniz istenebilir.

Prosedür 15-45 dakika süren günübirlik bir işlemdir. Prosedür genellikle X-ışını olan floroskopi kullanılarak ayakta tedavi merkezinde yapılır. Hasta bir floroskopi masasında yattıktan sonra lokal anestezi, tedavi alanını uyuşturmak için kullanılır, bu nedenle prosedür boyunca rahatsızlık minimaldir. Hasta, doktora geri bildirim sağlamak için minimal sedasyon uygulanarak enjeksiyon sırasında uyanık ve farkında kalır. İşlem sonrasında 2-3 saat takip edilerek taburcu edilir.

Birçok hasta ESI’den   fayda sağlar. Bazen tam etkiyi elde etmek için genellikle 1-4 hafta aralıklarla bir ila iki enjeksiyon daha yapılabilir. Ağrı kesici etkinlik süresi  kişiye göre değişerek aylar  veya yıllar sürebilir. Enjeksiyonlar, omurga kaslarını güçlendirmek ve gelecekteki ağrı ataklarını önlemek için bir fizik tedavi ve/veya ev egzersiz programı ile birlikte planlanır.

Epidural Steroid enjeksiyonları ile ilgili riskler

ESİ prosedürleri uzun yıllardır uygulanmakta ve güvenli ve etkili bir tedavi olarak kabul edilmektedir. Nadir olmasına rağmen, bazı hastalar ilaçtan yan etkiler yaşarlar. Hastalar, düşük dereceli bir ateşin eşlik edebileceği yüz ve göğüsün kızarması olan bir “steroid flush” yaşayabilir. Ayrıca  geçici süreyle uyku sorunları , hiperglisemi, hipertansiyon ,vücutta ödem (geçici su tutma) ve  anksiyete yaşayabilir.

Ciddi komplikasyonlar çok nadirdir, ancak, kanama , enfeksiyon, sinir hasarı veya kontrast madde alerjisi gibi  durumları içerebilir. Bu prosedür floroskopik rehberlik ile gerçekleştirildiğinde, risk en aza indirilir. Genel olarak, bu tip prosedür ve enjeksiyon çoğu hasta tarafından çok iyi tolere edilir.