Tetik Noktası

Miyofasiyal tetik noktası, kaslarda  gergin bir bantta ,aşırı duyarlı, palpe edilebilen bir nodül ile ilişkili olan, aşırı irrite olabilen bir nokta olarak tanımlanır .Tetik noktaları travma, yaralanma, iltihaplanma veya diğer faktörler nedeniyle gelişebilir. Tetik noktası, istirahatte de ağrılı olabilir (buna aktif tetik noktası denir). Gizli bir tetik noktası ise spontan ağrıya neden olmaz, ancak kişinin o bölgedeki hareket açıklığını sınırlayabilir veya kas zayıflığına neden olabilir.

Baş, boyun ve omuz kaslarının içindeki tetik noktalar kendiliğinden baş ağrısına neden olabilir . Ek olarak  migren, gerilim tipi, travma sonrası ve diğer baş ağrısı bozuklukları olan hastalarda tetik noktalar mevcut olabilir ve altta yatan baş ağrısı durumu için kötüleştiren veya devam ettiren faktörler olabilir.

Tetik noktası prosedüründe,  hassasiyet olan kasta hastanın tetik noktasına küçük bir iğne sokularak anestezik ilaç kas içine enjekte edilir. Böylelikle kası çevreleyen sinirlerdeki ağrı reseptörleri  bloke edilerek beyne gönderilen ağrı sinyalleri azaltılır. Steroid ilaç kullanılıyorsa, sinirlerin etrafındaki dokunun inflamasyonunu ve şişmesini azaltır, bu da ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.  

İlaçsız iğne mekanik olarak bağımsız faydalar bile sağlayabilir. İğne kas lifini ayırır, gevşetir ve uzatarak daha fazla ağrı kesici sağlar. Bu yaklaşıma “kuru iğneleme” adı verilir ve anestezik ilaca alerjisi olan hastalarda kullanılabilir. Bazı baş ağrısı uzmanları, aynı tedavi seansında periferik sinir blokları ile birlikte tetik noktası enjeksiyonları gerçekleştirir.