Radyofrekans Ablasyon (RFA)

Radyofrekans Ablasyon (RFA)

Radyofrekans ablasyon (RFA) tedavisi kronik ağrı çeken hastaların  ağrısını azaltmak için kullanılan minimal invaziv bir prosedürdür. Radyo dalgası tarafından üretilen elektrik akımı, sinir dokusunun belirli bir alanını ısıtmak ve böylece bu bölgeden gelen ağrı sinyallerinin beyine iletimini  azaltmak için kullanılır. Böylelikle bel, boyun ve  eklemlerinde kronik ağrısı olan kişiler için kalıcı rahatlama sağlanmış olur . Kronik ağrı için yapılan  sinir bloğu enjeksiyonları  ile kısa süreli bir rahatlama sağlanıyorsa   radyofrekans ablasyon işlemi yapılabilir.

Radyofrekans ablasyon  (RFA) işlemi hangi hastalıklarda  uygulanır?

Rizotomi olarak da adlandırılan radyofrekans ablasyon en sık kronik ağrıyı oluşturan omurga artriti ,omurga disk hernileri , büyük eklem  ağrıları, pelvik ve periferik sinir ağrılarını tedavi etmek için kullanılır. Radyofrekans ablasyonunun faydaları şunlardır: Ameliyattan kaçınmayı sağlaması, ağrı kesici ihtiyacını azaltması, vücut fonksiyonlarının iyileştirilmesi , işe ve diğer aktivitelere daha hızlı dönüş sağlamasıdır.

İşlem nasıl uygulanır

Hastaya ameliyathanede  sedasyon uygulandıktan sonra hangi sinire işlem uygulanacaksa floroskopi veya ultrason eşliğinde işlem iğnesi sinirin en yakınına yerleştirilir. İğnenin konumunu doğrulamak için kontrast madde  enjekte edilir. İğnenin yeri doğrulandıktan  sonra  iğne içinden bir radyofrekans akımı geçirilerek, sinirde küçük bir alanda  lezyon adı verilen küçük ve hassas bir yanma oluşturulur . Akım, sinirin ağrıyı ileten kısmını yok eder ve ağrı üreten sinyali bozar. Yanık her bölge için yaklaşık 90 saniye sürer ve aynı anda birden fazla sinir yakılabilir.                                 

İşlemden  sonra ne olur?

İşlem yaklaşık 20 dakika sürer. Çoğu hasta işlemden hemen sonra yürüyebilir. Hasta 2 saat sonra taburcu edilebilir. Hastalar genellikle işlemden 24 ila 72 saat sonra çalışabilirler ve işe geri dönebilirler. İşlemin etkinliği ağrıda rahatlama, tipik olarak 10 gün içinde yaşanır. Bazı hastalar için rahatlama hemen olabilir ve bazıları  içinde üç hafta kadar sürebilir.Hastalar işlemden sonra 14 güne kadar ağrı yaşayabilirler, ancak bu genellikle sinir ablasyonunun veya kas spazmının artık etkilerinden kaynaklanır.

Sonuçlar nelerdir?

Ağrı kesici etki  9 aydan 2 yıla kadar  sürebilir. Sinirin radyofrekans ablasyonu ile oluşturu lan lezyondan yeniden büyümesi mümkündür. Sinir yeniden büyürse, genellikle işlemden sonraki etki süresi  6-12 ay  olur. Radyofrekans ablasyon başarılı sinir blokları olan kişilerde   % 70-80 etkilidir. Prosedür gerekirse tekrarlanabilir.                               

Riskler nelerdir?

Radyofrekans sinir ablasyonu, en az komplikasyon riski ile nispeten güvenli bir işlemdir. Literatürde bildirilen komplikasyonlar şunlardır: sinir ağrısında geçici artış, nörit, nöroma, lokalize uyuşma, enfeksiyon, işlem sırasında kullanılan ilaçlara alerjik reaksiyondur.