Median Dal Blokajı ve Faset Eklem Enjeksiyonları

Median Dal Blokajı ve Faset Eklem Enjeksiyonları

Faset eklemler omurganın arka yüzünde yer alan ve omurları birbirine bağlayan eklemlerdir. Faset eklemler, boyun bölgesinden başlayarak, bel bölgesinin en alt kısmına dek her bir omur kemiğinin arka yüzeylerinde bulunurlar. Omurganın  stabilitesini  koruyarak ve hareket aralığı sağlayarak omurgayı desteklemeye yardımcı olurlar. Vücuttaki diğer eklemler gibi, faset eklemleri de kemiklerin sorunsuz ve sürtünmeden hareket etmesini sağlayan kıkırdaklarla kaplıdır. Faset eklemleri artrit, omurganın dejeneratif hastalığı ve travma sonucunda  kıkırdakları yıpranarak ağrılı hale gelebilirler.

Faset eklem yıpranmasına bağlı ağrılar, daha çok bel bölgesinde görülür, belin yan kısımlarına, kalçaya ve bacağın üst kısmına yayılabilir. Bel ağrısı daha çok geriye yaslanmak ve yana dönmekle şiddetlenir. Uzun süre oturmak, ayakta durmak ağrıya yol açabilir.

Faset eklemlerinden kaynaklanan ağrıları gidermek için faset eklem içine yada  faset ekleminin ağrılarını ileten median dal sinirine enjeksiyonlar yapılabilir. Her iki enjeksiyon türü de genellikle ağrıda hızlı bir azalmaya, ağrı kesici ilaçlara daha az ihtiyaç duyulmasını sağlayarak  hastanın işlev ve hareketliliğin artmasını sağlamış olur.

Faset enjeksiyonu, omurgadaki faset eklemlerine  yada ağrılarını ileten median sinire kortizon benzeri bir steroid  ve lokal anestezikden oluşan karışımın enjeksiyonunu içerir. Omurga ağrısı için basit, güvenli ve etkili bir minimal invaziv tedavidir. X-Ray kılavuzu (floroskopi) faset eklemlerini tanımlamak ve iğne yerleşimine rehberlik etmek için kullanılır. Enjeksiyon lokal anestezi altında ve intravenöz sedasyon ile gerçekleştirilir. Bu işlemin gerçekleştirilmesi yaklaşık 10-15 dakika sürer ve ardından 1 saatlik gözlemin ardından hasta eve taburcu edilir.

Ağrım geri dönerse bu enjeksiyonlar tekrarlanabilir mi?

Faset eklem enjeksiyonlarının ilk seti size 6 veya daha fazla ay boyunca ağrı kesici sağlıyorsa, ağrı geri döndüğünde tekrarlanabilirler. Bu tedaviyi takiben ağrıda kesilme yoksa veya rahatlama sadece kısa süreli ise, başka tedaviler gerekebilir

         

Faset Sendromu’nun daha uzun ömürlü bir tedavisi var mıdır?

Bu soruyu evet olarak cevaplayabiliriz. Faset eklem Nörotomi/Radyofrekans Ablasyon prosedürü ile ağrılı faset  eklemlerinin duyusunu taşıyan  sinirlerin  fonksiyonunu azaltmak veya geçici süreyle yok etmek mümkündür. Bu, faset eklem median sinir enjeksiyonuna  benzer  ayaktan  bir işlemdir. Ancak hekim faset eklem median sinire  ilaç enjekte etmek yerine, median  sinirin yanına bir iğne yerleştirir, iğnelerin ucunu radyofrekans enerjisi ile ısıtır ve bu sinirleri seçici  ve geçici olarak yok eder. Faset eklem median sinir  Nörotomi/Radyofrekans Ablasyonunu takiben başarılı bir sonuç, 12 aya kadar süren ağrı kesmeye yol açar. Boyun, sırt ağrısı  ve bel ağrısı olan tüm hastalar bu işlem için adaydırlar. Ama  bu sonraki adım gerçekleştirilmeden önce hastaların tanısal sinir bloğu prosedürüne olumlu yanıt vermesi gerekir.