Medial Epikondilit

Medial Epikondilit (Golfçü Dirseği)

Medial epikondilit (golfçü dirseği), dirseğin iç kısmını etkileyen bir tendinit türüdür. Ön kol kasındaki tendonların dirseğin iç kısmındaki kemikli kısma bağlandığı yerde gelişir. Tendonlar kasları kemiklere bağlar. Yaralanma veya tahriş nedeniyle şişebilir ve ağrılı hale gelebilirler. Medial epikondilit, golfçü dirseği olarak adlandırılsa da, sadece golfçüleri etkilemez. Tenis dahil, kolların veya bileklerin kullanımını içeren herhangi bir aktiviteden kaynaklanabilir.

Medial epikondilitin belirtileri nelerdir?

Medial epikondilit aniden ortaya çıkabilir veya bir süre içinde yavaş yavaş gelişebilir. Semptomlar hafif ile  şiddetli arasında değişebilir. Golfçü dirseğiniz varsa, aşağıdakilerden herhangi birini yaşayabilirsiniz:

 • Dirseğinizin iç kısmında ağrı
 • Dirsek sertliği
 • El ve bilek zayıflığı
 • Parmaklarda, özellikle yüzük ve küçük parmaklarda karıncalanma hissi veya uyuşma
 • Dirseği hareket ettirmede zorluk

Dirsek ağrısının koldan bileğe doğru yayılması çok yaygındır. Bu, eşyaları toplamak, bir kapıyı açmak veya el sıkışmak gibi günlük aktiviteleri tamamlamayı zorlaştırır. Tipik olarak, medial epikondilit baskın kolu etkiler.

Medial epikondilitin nedenleri nelerdir?

Medial epikondilit, tekrarlayan hareketlerden kaynaklanır, bu nedenle bu durum sporcular arasında ortaya çıkar. Golfçülerde, bir golf sopasını tekrar tekrar sallamaktan bu tip tendinit gelişebilirken, tenisçiler bir tenis raketini sallamak için kollarını tekrar tekrar kullanmaktan dolayı bu rahatsızlığı geçirebilirler. Her iki durumda da kolların ve bileklerin aşırı kullanımı tendonlara zarar verir ve ağrı, sertlik ve zayıflığı tetikler.

Bu tip tendinit için diğer risk faktörleri arasında hentbol , kürek çekme ve halterde yer alır. Enstrüman çalmak ve bilgisayarda yazı yazmak gibi aktiviteler de medial epikondilite yol açabilir.

Medial epikondilit nasıl teşhis edilir?

Fizik muayenede sertlik veya rahatsızlık olup olmadığını kontrol etmek için hastanın  dirseğine, bileğine ve parmaklarına basınç uygulamayı da içeren muayene yapılabilir. Hastanın semptomları, ağrı seviyesi, tıbbi geçmiş ve yakın zamanda meydana gelen yaralanmalar hakkında sorular sorulabilir. Ayrıca  hastanın işi, hobileri ve eğlence etkinlikler de dahil olmak üzere günlük etkinlikler  hakkında bilgi vermekte gerekecektir.

Medial epikondilit teşhisi koymadan önce  kırık veya artrit gibi diğer olası ağrı nedenlerini ekarte etmek için dirseğin, kolun veya bileğin iç kısmının röntgeni istenebilir.

Medial epikondilit nasıl tedavi edilir?

 • Medial epikondilit ile ilişkili ağrı, sertlik ve güçsüzlük için NSAİİ olan ağrı kesiciler kullanılabilir.
 • Kolu dinlendirmek. Etkilenen kolu tekrar tekrar kullanmak iyileşmeyi uzatabilir ve semptomları kötüleştirebilir.
 • Şişliği, ağrıyı ve iltihabı azaltmak için buz veya soğuk kompres uygulanması
 • Germe egzersizleri yapılması
 • Dirseğinizin etrafına elastik bir bandaj  sarmak yada atel kullanılması
 • Medial epikondilit için steroid enjeksiyonu yapılması
 • Cerrahi müdahele yapılması.Bu ameliyat açık medial epikondiler gevşetme olarak bilinir. İşlem sırasında bir cerrah önkolunuzda bir kesi yapar, tendonu keser, tendonun etrafındaki hasarlı dokuları çıkarır ve ardından tendonu yeniden  sabitler.

Medial epikondilit ağrılı olabilir ve fiziksel aktiviteyi engelleyebilir, ancak genellikle uzun süreli bir yaralanma değildir. Kol ne kadar erken dinlendirir ve tedaviye başlanırsa, o kadar çabuk iyileşebilir ve fiziksel aktiviteye devam edilebilir.