Miyofasiyal Ağrı Sendromu

Miyofasiyal Ağrı Sendromu

Miyofasiyal Ağrı Sendromu; vücutta lokalize veya yaygın olarak hissedilen özellikle çizgili kas gruplarında (boyun ve sırt kaslarında daha çok olmak üzere) kas spazmlarına yol açan bir çeşit yumuşak doku romatizması olarak adlandırılır. Omuz, boyun ya da sırtta yer alan tetik noktalara dokunmakla yansıyan ağrılar görülebilir. Ağrı ile beraberinde hassasiyet ve kaslarda güçsüzlük de oluşur.

Miyofasiyal Ağrı Sendromunun Nedenleri

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte aşağıdaki risk faktörleri hastalığın oluşmasında önemli etkenlerdendir;

Duruş bozuklukları

Masa başı çalışan ve özellikle bilgisayar kullanan insanların uzun süre hareketsiz kalması

Stresli ve sedanter yaşam tarzı

Psikosomatik rahatsızlıklar

Çeşitli vitamin ve mineral eksikliği

Nöroendokrin bozukluklar

Kronik hastalıklar

Myofasial Ağrıda Tetik Noktalar ve Ağrının Yansımaları( ağrı hissedilen alanlar)

Klinik Şikayetler Neler Olmaktadır?Miyofasiyal ağrı sendromunun görüldüğü kaslarda oluşan spazm sonucunda küçük sinir uçları baskı altında kalır ve kılcal damarlar sıkışır. Daha sonrasında bölgede şiddetli, sürekli ve yanıcı tarzda ağrı duyulmaya başlar. Eklem hareketlerinde kısıtlılık, kaslarda spazm sonucu oluşan gerginlik, genel halsizlik ve yorgunluk ağrılara eşlik eder. Arttıran faktörler ise; stres, soğuk hava, enfeksiyonlar ve düzensiz uykudur.

Miyofasiyal Ağrı Sendromunun Tanısı

Genel ağrı sikayeti ile gelen hastaya, ağrı bölgelerine bası uygulayınca hassasiyetin artması ve özellikle bu hassasiyetin tetik noktalarında görülmesi tanı için spesifik olabilmektedir. Parmakla uygulanan bası sonucunda ağrı diğer bölgelere yayılabilir.

Miyofasiyal Ağrı Sendromunun Tedavisi

Bu hastalığın tedavisinde amaç, tetik noktada oluşan ve etrafa yayılan ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Önemli olan hastanın şikayetlerine göre semptomları saptamak ve tedaviyi ona göre belirlemektir.

İlk olarak fizik tedavi ile başlamak en mantıklı yoldur. Bölgeye medikal masaj ve çeşitli ısı tedavileri ile tetik noktada oluşan spazm ve ağrı sirkülasyonunu kırmak ağrı tedavisinde primer basamaktır. Ayrıca kası rahatlatmaya yönelik egzersizler de uygulanabilir.

Ağrıyı rahatlatmak adına yapılan kuru iğneleme, lokal anestezi altında tetik noktaya uygulanan enjeksiyon, proloterapi ve çeşitli enjeksiyon tipleri uygun hasta popülasyonuna uygulanır.

Miyofasiyal ağrı sendromunda ağrıyı ve kas spazmını azaltacak analjezikler ve kas gevşeticiler etkin tedavide rol oynar.