Skapulotorasik Eklem Enjeksiyonu

Skapulotorasik Eklem Enjeksiyonu

Gerçek bir eklem değildir, aksine kürek kemiğinin serbestçe hareket ettiği arka torasik kafesteki konumunu temsil eder. Kürek kemiğinin alt medial sınırında , iltihaplanabilen bir bursa vardır. Bu alan, itme ,çekme , atma, ağırlık kaldırma gibi çeşitli aktivitelerle ilişkili iltihaplanma bölgesidir. 

Tanı, yukarıdaki aktivitelerden herhangi biriyle ağrı öyküsü elde ederek yardımcı olur. Bölgenin palpas yonunda ise , kürek kemiğinin alt medial sınırında hassasiyet ve ayrıca kürek kemiğinin göğüs duva rına karşı hareketi veya sıkışması ile krepitus ortaya çıkarabilir.

Tekniği

Hastanın ipsilateral eli skapulotorasik alanı açmak   kalça ile aynı konuma yerleştirilir. Kürek kemiğinin alt medial kenarlığı daha sonra palpe edilir. Aseptik teknik kullanılır. İğne kürek kemiğinin alt medial kenarlığı boyunca  göğüs duvarına doğru olmayacak şekilde  kürek kemiğinin yüzey altı düzlemine paralel olarak yönlendirilerek enjeksiyon uygulanır.5 dakika süren kısa bir işlemdir.İşlem sonrası hasta eve gönderilebilir.